Fototerapie - světelná terapie

Fototerapie - světelná terapie

Fototerapie využívá k léčbě různých únavových syndromů jako např. C.F.S/ FM, ale její účinky se dnes nově využívají například  také při léčbě lupenky popř. jiných kožních onemocnění. Pomáhá ,,seřídit“ naše biologické hodiny, napomáhá syntéze vitamínů, přispívá k celkové hormonální výměně, zlepšuje naši vitalitu a posiluje mentální funkce. Zesiluje rovněž účinky antidepresiv apod.

Nástrojů  fototerapie, díky nimž si můžete dopřát dávku plného spektra je dnes celá řada, ale dělí se podle smyslu jeho využití. Těmi nejběžnějšími jsou tzv. světelné simulátory, ty mohou být  přenosné, nástěnné nebo stropní a slouží převážně k léčbě mírnějších forem depresí a na podporu ranního vstávání. Takovéto simulátory si můžete zakoupit domů. Pro léčbu a zmírnění pokročilejších forem depresí, ale i poruch spánku nebo poruch hormonálních, je však daleko efektivnější využít tzv. fototerapeutických místností (FTM), které můžete najít např. v rehabilitačních zařízeních, domovech seniorů, lázních a ve světě i v některých zařízeních hotelového typu.

Ale i při výběru simulátorů sluníček je potřeba dbát určitých pravidel. Tím prvním je, že by jste je měli kupovat od firem, které se na toto specializují a mohou Vám vždy při výběru poradit. Tím dalším pravidlem je, aby tyto simulátory byly opatřeny kvalitními plnospektrálními zdroji. Není totiž bílá jako bílá. Pod obyčejným bílým světlem, které má neúplné spektrum barev by se fototerapie minula účinkem. Dlouhodobý pobyt pod takovýmto osvětlením o větší intenzitě, by navíc mohl vést ke zhoršení Vašeho zraku. A posledním pravidlem je, aby bylo využíváno simulátorů vydávajících pouze neblikavé světlo, jedině takové simulátory vybaveny kvalitními elektronickými předřadníky, totiž nedráždí centrální nervový systém.

Specifickými přístroji jsou potom přístroje určené k léčbě kožních onemocnění, některé přístroje podporující léčbu pohybového ústrojí apod.


 

Reportáže

    

Publikováno 2014-12-02 Fototerapie 0 1731

Okomentovat

Musíte být přihlášen, abyste mohli psát komentáře.

Blog kategorie

Nedávné komentáře

Žádné komentáře

Vyhledávání článků

Porovnat 0
další